Awards

Achievements & Awards

2023/2024 Season

    • #1 PUBLIC SCHOOL SKI TEAM - Boys Varsity
    • ALL-STATE 2ND TEAM: Madison Campisi
    • RACE OF CHAMPIONS (ROC): Madison Campisi 6th Slalom
    • NJISRA ALL-LEAGUE (Top 30):
      Madison Campisi, Aubrey Zimmermann, Drew Young, Ryan Grycuk & Julia Smith
    • NJAC AMERICAN DIVISION CHAMPIONS - Boys & Girls Varsity Ski Team
    • GIRLS PODIUM PLACEMENT 6 OF 6 CONFERENCE RACES
      • 1ST PLACE WINS 5X - SL Race #1, 2 & 3 GS Race #1 & 3
      • 2ND PLACE 1X - GS #2
    • BOYS PODIUM PLACEMENT 4 OF 6 CONFERENCE RACES
      • 1ST PLACE WINS 1X - GS Race #1
      • 2ND PLACE 2X - SL Race #1 & SL #2
      • 3RD PLACE 1X- SL Race #3
    • TOP TEN CONFERENCE FINISHES:
      • 6x Madison Campisi, Aubrey Zimmermann, Drew Young & Ryan Grycuk
      • 4x Julia Smith
      • 3x George Flint
      • 2x Ava Dyrsten & Sunny Young
      • 1x Devon Dobbs

2022/2023 Season

      • #1 PUBLIC SCHOOL SKI TEAM - Boys Varsity
      • NJ STATE CHAMPIONSHIPS
        • 2ND PLACE: Boys Varsity - 3rd Place Giant Slalom & 3rd Place Slalom
        • 7TH PLACE: Girls Varsity - 9th Place Giant Slalom & 6th Place Slalom
      • JV STATE CHAMPIONSHIP - Giant Slalom
        • 2ND PLACE Girls 
        • 4TH PLACE Boys 
      • ALL-STATE 3RD TEAM: Madison Campisi & Drew Young
      • RACE OF CHAMPIONS (ROC): Drew Young 10th Place Overall | 9th Slalom
      • NJISRA ALL-LEAGUE (Top 33%):
        Kanna Pasunuri, Madison Campisi, Aubrey Zimmermann, Drew Young, James Kressman & George Flint
      • NJAC ALL-CONFERENCE 1ST TEAM: Kanna Pasunuri, Drew Young, Madison Campisi & Aubrey Zimmermann
      • NJAC ALL-CONFERENCE 2ND TEAM: James Kressman & George Flint
      • NJAC AMERICAN DIVISION SPORTSMANSHIP: Sparta Boys & Girls
      • BOYS PODIUM PLACEMENT 6 OF 6 CONFERENCE RACES
        • 1ST PLACE WINS 2X - SL Race #2 & 3 
        • 2ND PLACE 2X - SL Race #1 & GS #3
        • 3RD PLACE 2X- GS Race #1 & 2 
      • GIRLS PODIUM PLACEMENT 3 OF 6 CONFERENCE RACES 
        • 2ND PLACE 1X - SL Race #3
        • 3RD PLACE 2X- GS Race #1 & 3 
      • TOP TEN CONFERENCE FINISHES:
        • 5x Madison Campisi & Drew Young
        • 4x Aubrey Zimmermann & Kanna Pasunuri
        • 3x James Kressman
        • 1x Elizabeth Flint & David Baker
      • AWARD CEREMONY
        • Coach's Award - Kanna Pasunuri
        • Boys MVP - Kanna Pasunuri
        • Girls MVP - Madison Campisi
        • Impact Player Of Year - Drew Young
        • Boys Most Improved - George Flint
        • Girls Most Improved - Devon Dobbs
      • NJISRA COACH OF THE YEAR - Coach Rodney Calafati
      • NJISRA Outstanding Sportsmanship Award Girls Team & Boys Team

2021/2022 Season

      • STATE CHAMPIONSHIPS
        • 2ND PLACE: Girls JV (Giant Slalom)
        • 5TH PLACE: Girls Varsity (5th Place GS & 6th Place SL Finish)
        • 8TH PLACE: Boys Varsity (8th Place GS & SL Finish)
      • PETRO QUALIFIER GIANT SLALOM CHAMPIONSHIP:
        • 1ST PLACE Girls Varsity
        • 3rd PLACE Boys Varsity
      • NJAC CHAMPIONS Girls Varsity Ski Team
      • NJAC AMERICAN DIVISION CHAMPIONS Girls Varsity Ski Team
      • NJAC ALL-CONFERENCE 1ST TEAM: Madison Campisi & Kanna Pasunuri
      • RACE OF CHAMPIONS (ROC): 
        Madison Campisi 13th, Drew Young 21st, Aubrey Zimmermann 22nd, Catherine Maussich 24th & Cora Moriarty
      • ALL-STATE 3RD TEAM: Madison Campisi
      • NJISRA ALL LEAGUE (Top 33%):
        Madison Campisi, Cora Moriarty, Drew Young, Kanna Pasunuri & Catherine Marussich 
        Honorable Mention: Aubrey Zimmermann & James Kressman
      • PODIUM PLACEMENT 5 OF 6 CONFERENCE RACES - Boys & Girls Varsity
        • 1ST PLACE WIN - GS Race #1 Girls Varsity
      • TOP TEN CONFERENCE FINISHES:
        • 6x Madison Campisi
        • 4x Cora Moriarty
        • 3x Kanna Pasunuri, Drew Young & Aubrey Zimmermann
        • 1x David Baker & Catherine Marussich
      • AWARD CEREMONY
        • Coach's Award - Cora Moriarty
        • Boys MVP - Kanna Pasunuri
        • Girls MVP - Madison Campisi
        • Boys Impact Player Of Year - Drew Young
        • Girls Impact Player Of Year - Cora Moriarty
        • Outstanding Contributor - James Kressman
        • Most Improved - Julia Mooney
      • NJISRA COACH OF THE YEAR - Coach Rodney Calafati
      • NJISRA Outstanding Sportsmanship Award Girls Team (Tie) & Boys Team (4-Way Tie)

2020/2021 Season

      • STATE CHAMPIONSHIP 5TH PLACE OVERALL: Girls Varsity
        • 7TH PLACE GIANT SLALOM
        • 4TH PLACE SLALOM
      • RACE OF CHAMPIONS (ROC): 
        • Madison Campisi - 17th
        • Kanna Pasunuri -18th
        • Claudia Calafati - 21st
        • Cora Moriarty - 22nd
        NJAC ALL-CONFERENCE 1ST TEAM:
        • Claudia Calafati - North Division Girls Team
        • Kanna Pasunuri - South Division Boys Team
      • NJAC 2021 Championship
        • 2nd Place: Girls Varsity North Division
        • 3rd Place: Boys Varsity South Division
      • NJISRA ALL LEAGUE (Top 33%):
        Kanna Pasunuri, Madison Campisi, Claudia Calafati & Cora Moriarty
      • PODIUM PLACEMENT ALL 5 CONFERENCE RACES - Girls Varsity
        • 1st PLACE WIN - Slalom Race #2 
        • 3rd PLACE - Slalom Race #1 and  #3; Giant Slalom Race #4 and #5
      • 3rd Place Overall Petro Qualifier - Boys Varsity
        • 1st Place Win - Slalom Run
        • 4th Place Individual Slalom Finish - Kanna Pasunuri
      • PODIUM PLACEMENT 3 OF 5 CONFERENCE RACES - Boys Varsity
        • 2st PLACE WIN - Slalom Race #3
        • 3nd PLACE - Slalom Race #1 and #2 
      • TOP TEN CONFERENCE FINISHES:
        • 5x Kanna Pasunuri
        • 4x Claudia Calafati
        • 3x Madison Campisi
        • 2x Cora Moriarty
        • 1x Rylee Selsor, Jake Koerner & Drew Young
      • AWARD CEREMONY
        • Coach's Award - Claudia Calafati
        • Boys MVP - Kanna Pasunuri
        • Girls MVP - Claudia Calafati
        • Boys Impact Player Of Year - Jake Koerner
        • Girls Impact Player Of Year - Cora Moriarty
        • Boys Rookie Of The Year - Drew Young
        • Girls Rookie of The Year - Madison Campisi
      • NJISRA Outstanding Sportsmanship Award Girls Team

2019/2020 Season

      • STATE CHAMPIONSHIP 6TH PLACE OVERALL: Girls Varsity
        • 5TH PLACE GIANT SLALOM
        • 6TH PLACE SLALOM 
      • NJAC CHAMPIONS Girls Team
      • NJAC Girls Skiing American Division Team Champions 2019-2020
      • NJAC All-Conference 1st Team American Division Girls: Olivia Finkeldie, Jillian Stote & Claudia Calafati
      • NJAC Championship 3rd Place Boys Medalist: Connor McAndris
      • NJAC All-Conference 1st Team American Division Boys: Connor McAndris
      • ALL-STATE 3rd Team: Olivia Finkeldie
      • RACE OF CHAMPIONS (ROC): Seven Sparta Ski Racers Qualified
        • ALL LEAGUE (Top 33%): Connor McAndris, Jillian Stote, Olivia Finkeldie, Claudia Calafati & Cora Moriarty
        • HONORABLE MENTION (Top 40%): Rachel Young & Tucker Sears
      • PETRO GIANT SLALOM CHAMPIONS: Girls Varsity
      • DUAL SLALOM CHAMPIONS: Girls Varsity
      • 1st PLACE - 2 OF 6 CONFERENCE RACES: Girls Varsity
      • 2nd PLACE - 3 OF 6 CONFERENCE RACES: Girls Varsity
      • 3rd PLACE - 3 OF 6 CONFERENCE RACES: Boys Varsity
      • AWARD CEREMONY
        • Coach's Award - Connor McAndris
        • Girls MVP - TIE
          • Olivia Finkeldie
          • Jillian Stote
        • Boys MVP - Connor McAndris
        • Rookie of The Year - Kanna Pasunuri

2018/2019 Season

      • STATE CHAMPIONSHIP 3RD PLACE OVERALL: Girls Varsity
        • 4TH PLACE GIANT SLALOM
        • 3RD PLACE SLALOM
      • STATE CHAMPIONSHIP 6TH PLACE OVERALL: Boys Varsity
        • 6TH PLACE GIANT SLALOM
        • 5TH PLACE SLALOM 
        • BOYS STATE CHAMPION: Brendan Muhs
      • NJAC CHAMPIONS Girls Team
      • NJAC Girls Skiing American Division Team Champions 2018-2019
      • NJAC All-Conference 1st Team American Division Girls: Olivia Finkeldie
      • NJAC All-Conference 1st Team American Division Boys: Brendan Muhs
      • PETRO GIANT SLALOM CHAMPIONS: Girls Varsity
      • JV STATE CHAMPIONSHIP 3RD PLACE OVERALL: JV Girls Team
        • 3RD PLACE GIANT SLALOM
        • 2ND PLACE SLALOM
      • PODIUM PLACEMENT ALL 6 CONFERENCE RACES - Both Boys Varsity & Girls Varsity Ski Teams.
      • NJISRA Coach's Choice Outstanding Sportsmanship Girls Team
      • USSA Eastern Regional High School Championships: Three Sparta Ski Racers joined the NJISRA State Ski Team
        Brendan Muhs (#2 boys), Polina Novozhilova (#12 girls) & Jillian Stote (#16 girls)
      • 2ND PLACE OVERALL IN NJISRA LEAGUE POINTS (Boys): Brendan Muhs
      • 3RD PLACE OVERALL FINISH AT RACE OF CHAMPIONS (Boys): Brendan Muhs
      • RACE OF CHAMPIONS (ROC): Eight Sparta Ski Racers Qualified 
        "All-League" Top 33%: Brendan Muhs, Connor, McAndris, Joe Russo, Polina Novozhilova, Jillian Stote & Olivia Finkeldie.
        "Honorable Mention" Top 40%: Tucker Sears & Jack Imgrund
      • QUALIFIED TO COMPETE AT STATE CHAMPIONSHIPS:Boys Varsity & Girls Varsity Ski Teams
      • 2ND PLACE  BOYS DUAL SLALOM COMPETITION: Brendan Muhs
      • TWO 1ST PLACE LEAGUE FINISHES:
        • Slalom League Race #2 - Varsity Boys Team
        • Giant Slalom League Race #3 - Varsity Girls Team
      • PODIUM SWEEP FOUR TIMES: Sparta racers finished first, second & third
        • JV Boys - Slalom Race #1
        • JV Girls 3 Times - All Three Giant Slalom League Races
      • 1ST PLACE ALL 3 VARSITY BOYS LEAGUE SLALOM RACES: Brendan Muhs
      • 1ST PLACE ALL 3 JV BOYS LEAGUE SLALOM RACES: Jake Scott
      • 1ST PLACE FINISH JV SLALOM RACE #2: Rylee Selsor
      • 1ST PLACE FINISH JV GIANT SLALOM RACE #1 & #3: Olivia Calandrillo
      • 1ST PLACE FINISH JV GIANT SLALOM RACE #2: Cora Moriarty
      • BANQUET AWARDS
        • Coach's Award - Joe Russo
        • Boys MVP - Brendan Muhs
        • Girls MVP - Olivia Finkeldie
        • In It To Win It - Connor McAndris
        • Sparta Sportsmanship - Claudia Calafati
        • Rookie of The Year - Cora Moriarty

2017/2018 Season

      • EASTERN REGIONALS - 1 SPARTA RACER ADVANCED JOINING THE NJISRA STATE TEAM OF TOP 12: 
        Brendan Muhs
      • RACE OF CHAMPIONS (ROC) - 3 Sparta Ski Racers Qualified 
        Brendan Muhs, Polina Novozhilova & Olivia Finkeldie
      • 1st PLACE OVERALL JV STATE CHAMPIONS: JV Girls Team
      • QUALIFIED TO COMPETE AT STATE CHAMPIONSHIPS
      • 3rd PLACE WINNER THE PETRO GIANT SLALOM: Varsity Girls Team
      • 1st PLACE FINISH SLALOM LEAGUE RACE #1 - Varsity Girls Team
      • 1st PLACE FINISH GIANT SLALOM LEAGUE RACE #1 - Varsity Boys Team

2016/2017 Season

      • EASTERN REGIONALS - 1 SPARTA RACER ADVANCED JOINING THE NJISRA STATE TEAM OF TOP 12: 
        Brendan Muhs
      • RACE OF CHAMPIONS (ROC) - 6 Sparta Ski Racers Qualified 
        Brendan Muhs, Matt McAndris, Rex Anderson, Jillian Stote, Polina Novozhilova & Olivia Finkeldie
      • 3rd PLACE OVERALL JV STATE CHAMPIONS: JV Girls Team
      • 3rd PLACE OVERALL JV STATE CHAMPIONS: JV Girls Team
      • QUALIFIED TO COMPETE AT STATE CHAMPIONSHIPS

2015/2016 Season

      • EASTERN REGIONALS - 1 SPARTA RACER ADVANCED JOINING THE NJISRA STATE TEAM OF TOP 12: 
        Shannon Kaminski
      • RACE OF CHAMPIONS (ROC) - 6 Sparta Ski Racers Qualified 
        Brendan Muhs, Rex Anderson, Shannon Kaminski, Julianna Kaminski, Margaret Zembrzusk, & Polina Novozhilova
      • 1st PLACE OVERALL JV STATE CHAMPIONS: JV Girls Team
      • QUALIFIED TO COMPETE AT STATE CHAMPIONSHIPS
      • 2nd PLACE WINNER THE PETRO GIANT SLALOM: Varsity Girls Team
      • 1st PLACE FINISH GIANT SLALOM LEAGUE RACE #2 - Varsity Girls Team

2014/2015 Season

    • EASTERN REGIONALS - 1 SPARTA RACER ADVANCED JOINING THE NJISRA STATE TEAM OF TOP 12: 
      Rachel Stote
    • RACE OF CHAMPIONS (ROC) - 4 Sparta Ski Racers Qualified 
      Rex Anderson, Rachel Stote, Julianna Kaminski & Shannon Kaminski
    • 3rd PLACE SLALOM STATE CHAMPIONS: Varsity Girls Team
    • 3rd PLACE OVERALL JV STATE CHAMPIONS: JV Girls Team
    • QUALIFIED TO COMPETE AT STATE CHAMPIONSHIPS
    • 2nd PLACE WINNER THE PETRO GIANT SLALOM: Varsity Girls Team
    • PODIUM PLACEMENT (Top 3) - At All 6 League Races - Girls Varsity Ski Team.
    • 1st PLACE FINISH SLALOM LEAGUE RACE #3 - Varsity Girls Team